# Reserved, Savings Plans sau nimic: când un angajament pe un an chiar merită la scară mică

AWS îți dă până la 72 % reducere la compute dacă promiți să continui să plătești pentru el timp de trei ani. Numărul e real și e în fiecare checklist de optimizare a costurilor. Ce nu spune checklist-ul e ce fracțiune din factura *ta* poate acoperi promisiunea, iar pentru arhitectura pe care o rulează majoritatea echipelor mici în 2026, răspunsul sincer e: aproape nimic.

Am [publicat factura noastră](/ro/blog/aws-bill-of-a-three-person-startup) și am spus că plătim on-demand pentru tot. Ăsta e calculul din spatele propoziției, cele patru instrumente, ce poate și ce nu poate acoperi fiecare, și regula pe care o folosim pentru când să încetăm să spunem nu.

## Cele patru instrumente

| Instrument | Acoperă | Nu acoperă | Reducere tipică pe 1 an, fără avans |
|---|---|---|---|
| **Compute Savings Plan** | EC2, Fargate, Lambda, orice regiune, orice familie de instanțe | App Runner, orice nu e compute | ~20–30 % (Lambda ~17 %) |
| **EC2 Instance Savings Plan** | EC2 dintr-o familie, dintr-o regiune | Tot restul | ~30–40 % |
| **RDS / Aurora Reserved Instances** | Instanțe RDS și Aurora provisioned, per clasă | Aurora Serverless v2 | ~30–40 % |
| **DynamoDB reserved capacity** | Unități de citire/scriere provisioned | Modul on-demand | ~50 % |

Trei lucruri de observat înainte de orice aritmetică. Savings Plans sunt angajamente de *cheltuială*, în dolari pe oră, nu pe resurse specifice, ceea ce le face flexibile în cadrul a ce acoperă. Reserved Instances sunt angajamente pe clase specifice de instanțe, ceea ce le face mai ieftine și mai fragile. Iar lista lucrurilor pe care *nu* le acoperă e locul unde trăiește o arhitectură înclinată spre serverless.

## Ce din factura noastră poate fi acoperit de fapt

Ia factura linie cu linie și întreabă care instrument se aplică:

| Linie | Lunar | Acoperibil de | Reducere disponibilă |
|---|---|---|---|
| App Runner | $190 | nimic | 0 |
| Aurora Serverless v2 | $130 | nimic (fără rezervări pentru Serverless v2) | 0 |
| NAT Gateway | $100 → [$66](/ro/blog/nat-gateway-the-most-expensive-line-you-do-not-see) | nimic | 0 |
| CloudWatch | $95 | nimic | 0 |
| CloudFront + S3 | $55 | pachetul de securitate CloudFront, angajament minim mult peste noi | 0 |
| DynamoDB on-demand | $35 | doar dacă e trecut pe provisioned, apoi rezervat | 0 așa cum e configurat |
| Secrets Manager, KMS | $66 | nimic | 0 |
| Lambda | $15 | Compute Savings Plan | 17 % → $2,50 |
| CodeBuild | $15 | nimic | 0 |
| Tot restul | $50 | nimic | 0 |
| **Total** | **~$750** | **$15 acoperibil** | **~$2,50 / lună** |

Doi dolari și cincizeci de cenți. Pentru un angajament de douăsprezece luni. Instrumentele care promit 72 % se aplică la 2 % din factură, pentru că cele patru linii mari sunt App Runner, Aurora Serverless, NAT și CloudWatch, și niciuna nu e rezervabilă. Arhitectura care a făcut platforma ieftin de operat a făcut-o și imposibil de discountat.

<div class="article-figure">
<svg viewBox="0 0 900 230" width="100%" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" role="img" aria-label="Bară stivuită a facturii lunare de 750 de dolari, arătând ce părți ar putea atinge un angajament. App Runner 190, Aurora Serverless v2 130, NAT 66, CloudWatch 95, CloudFront și S3 55, DynamoDB on-demand 35, secrete și KMS 66, CodeBuild și restul 65 sunt toate neacoperibile. Doar Lambda, la 15 dolari, e acoperibilă de un Compute Savings Plan, economisind cam 2,50 dolari. O notă: 2 la sută din factură e rezervabilă.">
<g font-family="Inter,system-ui,sans-serif" font-size="11">
<text x="20" y="24" fill="#f1f3ff" font-size="14" font-weight="700">Ce parte dintr-o factură de $750 poate atinge un angajament</text>
<rect x="20" y="50" width="218" height="36" fill="#2a3150"/><text x="129" y="73" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7">App Runner $190</text>
<rect x="238" y="50" width="149" height="36" fill="#2a3150"/><text x="312" y="73" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7">Aurora Sv2 $130</text>
<rect x="387" y="50" width="109" height="36" fill="#2a3150"/><text x="441" y="73" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7">CloudWatch $95</text>
<rect x="496" y="50" width="76" height="36" fill="#2a3150"/><text x="534" y="73" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7">NAT $66</text>
<rect x="572" y="50" width="76" height="36" fill="#2a3150"/><text x="610" y="73" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7">KMS+SM $66</text>
<rect x="648" y="50" width="63" height="36" fill="#2a3150"/><text x="679" y="73" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7">CF+S3 $55</text>
<rect x="711" y="50" width="40" height="36" fill="#2a3150"/><text x="731" y="73" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7" font-size="9">DDB</text>
<rect x="751" y="50" width="75" height="36" fill="#2a3150"/><text x="788" y="73" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7" font-size="9">restul $65</text>
<rect x="826" y="50" width="17" height="36" fill="#4fffb0"/><text x="834" y="102" text-anchor="middle" fill="#4fffb0" font-size="10">Lambda $15</text>
<text x="20" y="130" fill="#9aa3c7">gri: nerezervabil · verde: se aplică Compute Savings Plan</text>
<text x="20" y="160" fill="#ff6b8a" font-size="12" font-weight="700">Acoperibil: 2 % din factură. Economie la 17 %: cam $2,50 pe lună, pentru o promisiune de 12 luni.</text>
<text x="20" y="190" fill="#9aa3c7">Cele patru linii mari sunt exact serviciile care schimbă o reducere pe faptul că nu trebuie să dimensionezi nimic.</text>
<text x="20" y="212" fill="#9aa3c7">Ăsta nu e un argument împotriva serviciilor ălora. E motivul pentru care punctul din checklist nu se aplică încă.</text>
</g>
</svg>
</div>

## Celălalt cost al unui angajament

Chiar și acolo unde se aplică o reducere, un angajament are un preț care nu e pe factură: e un pariu că arhitectura nu se va schimba un an. A noastră se schimbă. App Runner poate deveni Fargate pentru serviciul care tot lovește limita de 120 de secunde. Aurora Serverless v2 poate deveni o instanță provisioned [dacă încărcarea se aplatizează](/ro/blog/aurora-serverless-v2-review). Una dintre Lambda-uri va deveni probabil un container. Fiecare dintre mutările astea ar face o rezervare pe lucrul vechi fără valoare, și o rezervare pe lucrul nou ceva ce ne-am fi dorit.

Un Compute Savings Plan e excepția aici, și de aia e singurul pe care l-am lua în calcul primul: urmărește cheltuiala prin EC2, Fargate și Lambda, deci „Lambda a devenit container” nu-l lasă blocat. Reserved Instances n-au proprietatea asta. Un RI Aurora pentru `db.r6g.large` e un `r6g.large` pentru un an, iar dacă redimensionezi, plătești pentru amândouă.

## Regula pe care o folosim

Ne angajăm când trei lucruri sunt adevărate deodată:

1. **Cheltuiala acoperibilă e de cel puțin $500 pe lună.** Sub asta, economia e sub $100 pe lună și conversația anuală nu merită o după-amiază. Pentru noi, asta înseamnă fie că compute-ul s-a mutat pe Fargate sau EC2, fie că baza de date a trecut pe provisioned.
2. **Forma a fost stabilă șase luni.** Nu factura, forma: aceleași servicii, aceleași clase de instanțe, nicio migrare pe roadmap. Șase luni de stabilitate sunt dovada că încă douăsprezece sunt mai probabile decât nu.
3. **Acoperim linia de bază, nu vârful.** Un angajament de Savings Plan e dolari pe oră, fiecare oră. Setează-l la 60–70 % din *cea mai mică* cheltuială orară constantă, ca în cea mai liniștită noapte a anului angajamentul să fie tot folosit integral. Tot ce e peste rămâne on-demand. Sub-angajarea irosește puțină reducere; supra-angajarea plătește pentru capacitate care nu e acolo.

Și mereu un an, fără avans, întâi. Reducerea pe trei ani e mai mare, iar pariul pe trei ani e pe o arhitectură care, pentru o echipă de mărimea noastră, nu va exista peste trei ani.

<div class="article-figure">
<svg viewBox="0 0 900 220" width="100%" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" role="img" aria-label="Grafic al cheltuielii orare de compute pe o săptămână, cu un ciclu zilnic. Linia oscilează între un minim de cam 1,20 dolari pe oră noaptea și 3 dolari pe oră la prânz. O linie orizontală de angajament e trasată la 0,80 dolari pe oră, cam 65 la sută din minimul nocturn, etichetată angajează-te aici. Aria de sub ea e discountată integral în fiecare oră; aria de deasupra rămâne on-demand. O a doua linie punctată la 2 dolari pe oră, etichetată nu te angaja aici, arată un angajament care ar fi nefolosit în fiecare noapte.">
<g font-family="Inter,system-ui,sans-serif" font-size="12">
<text x="20" y="24" fill="#f1f3ff" font-size="14" font-weight="700">Unde setezi un angajament de Savings Plan</text>
<line x1="60" y1="190" x2="880" y2="190" stroke="#9aa3c7"/><line x1="60" y1="40" x2="60" y2="190" stroke="#9aa3c7"/>
<text x="54" y="194" text-anchor="end" fill="#9aa3c7" font-size="10">$0/h</text><text x="54" y="124" text-anchor="end" fill="#9aa3c7" font-size="10">$1,5/h</text><text x="54" y="54" text-anchor="end" fill="#9aa3c7" font-size="10">$3/h</text>
<path d="M60,140 C90,140 100,60 130,60 C160,60 170,140 200,140 C230,140 240,60 270,60 C300,60 310,140 340,140 C370,140 380,60 410,60 C440,60 450,140 480,140 C510,140 520,60 550,60 C580,60 590,140 620,140 C650,140 660,60 690,60 C720,60 730,140 760,140 C790,140 800,60 830,60 C850,60 860,100 880,120" fill="none" stroke="#7b8cff" stroke-width="2"/>
<rect x="60" y="154" width="820" height="36" fill="#4fffb0" opacity="0.15"/>
<line x1="60" y1="154" x2="880" y2="154" stroke="#4fffb0" stroke-width="2"/><text x="876" y="150" text-anchor="end" fill="#4fffb0" font-size="11" font-weight="700">angajează-te aici · $0,80/h · ~65 % din minim · folosit în fiecare oră</text>
<line x1="60" y1="100" x2="880" y2="100" stroke="#ff6b8a" stroke-width="1.5" stroke-dasharray="5,4"/><text x="876" y="96" text-anchor="end" fill="#ff6b8a" font-size="11">nu aici · $2/h · nefolosit în fiecare noapte, plătit oricum</text>
<text x="470" y="210" text-anchor="middle" fill="#9aa3c7" font-size="10">o săptămână · ciclu zilnic · tot ce e peste linia verde rămâne on-demand</text>
</g>
</svg>
</div>

## Ce i-am spune unei echipe la $3.000 pe lună

Imaginea se schimbă cu scara, și se schimbă cu arhitectura mai mult decât cu scara. O echipă care cheltuiește $3.000 pe lună pe Fargate și un cluster Aurora provisioned poate acoperi poate $2.000 din ei și poate economisi $600 pe lună cu două angajamente făcute într-o după-amiază; e un număr real și ar trebui s-o facă. O echipă care cheltuiește $3.000 pe lună pe App Runner, Serverless v2, CloudWatch și NAT poate acoperi câteva sute, iar după-amiaza ei e mai bine cheltuită pe [linia de CloudWatch](/ro/blog/your-logs-should-not-know-which-cloud) sau pe [numărul de NAT-uri](/ro/blog/nat-gateway-the-most-expensive-line-you-do-not-see), unde economiile sunt mai mari și nu cer o promisiune.

Uită-te la ce plătești de fapt înainte să te uiți la tabelul de reduceri. Dacă liniile mari nu sunt pe el, răspunsul e nimic, deocamdată, și e în regulă.

Dacă vrei verificarea linie cu linie a rezervabilității pe propria factură, [o facem într-o oră](/contact).
